Tiedote Hämeen Setlementin uusista toimitiloista
12.11.2025

Hämeen Setlementti ry muuttaa tammikuussa 2026 Keskustaloon, osoitteeseen Palokunnankatu 16. Alkuvuoden ensimmäiset viikot menevät konkreettisesti muuttaessa. Kaikki toimintomme pyritään saamaan käyntiin mahdollisimman pian helmikuun aikana, rahoitusten mukaisesti.
Vietämme tupaantuliaisia uudessa toimipaikassamme toukokuun Naapuruusviikon yhteydessä, 18.–24.5.2026. Toivotamme silloin uudet ja vanhat kävijät tutustumaan toimintaamme tarkemmin.
Pyrimme mahdollisuuksien mukaan tarjoamaan uusissa tiloissamme ilta-aikoina tiloja myös muiden yhdistysten käyttöön, mutta säännöllisiä varauksia emme voi vielä alkuvuoteen ottaa. Tiedotamme asiasta erikseen heti, kun tiedämme miten ja milloin omat toimintomme jatkuvat. Säilytystilat ovat jatkossa hyvin rajalliset ja siksi emme valitettavasti voi tarjota niitä muille yhdistyksille.
Kumppanuustalo on ollut meille tärkeä paikka yli 10 vuotta. Sanomme sille haikein mielin hyvästit. Rahoitusleikkaukset ovat kuitenkin supistaneet toimintaamme jo muutaman vuoden ajan, eivätkä tulevat vuodet näytä sen helpommilta. Siksi säästöjä on välttämätöntä hakea myös tilaratkaisuista.
Noin neljä vuotta sitten jouduimme ajamaan alas itäisen lähiökeskuksen Katumalta. Vuonna 2024 Läntisen Kumppanuustalomme toiminta loppui Jukolasta. Viime vuonna päättyi myös 10 vuotta toiminut valmennuspalvelumme TyöPolku. Viimeisen kolmen vuoden aikana on päättynyt yli 10 ihmisen työsuhteet Hämeen Setlementissä eri rahoitusleikkausten vuoksi.
Nyt odotamme joulukuuta ja STEAn avustusehdotuksia vuodelle 2026. Valtakunnallisesti STEA leikkaa järjestöjen rahoitusta vuosina 2025–2027 yhteensä 140 miljoonaa euroa. Se on noin 30 % kaikesta STEA-rahoitteisten järjestöjen tekemästä työstä. Siksi oletamme leikkausten kohdistuvan jollakin tapaa myös Hämeen Setlementin toimintaan.
Teemme kaikkemme, jotta voimme jatkossakin tehdä töitä sloganimme mukaisesti: "Rohkeasti ihmisen puolella".